664 urodziny Olsztyna – mapping video


Jak co roku, 31 października 2017 miały miejsce uroczyste obchody urodzin Olsztyna. Dzień tuż przed Wszystkimi Świętymi to data trochę nieszczęśliwa. Ale co zrobić, wszak to w tym właśnie dniu, 664 lata temu biskup Jan z Miśni nadał grodowi nad Łyną prawa miejskie.

Czym różniły się tegoroczne obchody od poprzednich? Miejscem i pokazem video mappingu na restauracji Casablanca. Mapping, w dużym skrócie, to metoda wyświetlania obrazu polegająca na precyzyjnym dopasowaniu animacji do kształtu powierzchni, na której wyświetlany jest pokaz. Animacja zaprezentowana w Parku Podzamcze w założeniu miała przedstawiać historię naszego miasta. Miała. Czy tak rzeczywiście było? Mam nieco mieszane odczucia. O ile w kwestii wizualnej i estetycznej, jestem pod ogromnym wrażeniem i wciąż w myślach bijąc brawo mam nadzieję, iż tego typu wydarzenia zagoszczą w Olsztynie na stałe, o tyle merytorycznie odczuwam pewien niedosyt. Dlaczego? Choćby dlatego, że II wojna światowa, której praktycznie przed styczniem 45 roku w Olsztynie nie było, zajęła dość dużą część prezentacji. A zabrakło tramwaju, którego powrót na ulice Olsztyna – bez względu na to, czy się to komuś podoba czy nie – był wydarzeniem, które z pewnością zapisze się w historii miasta.

 

 

Tak czy inaczej szacunek i wielkie brawa za organizację eventu się należą. Urzędowi Miasta Olsztyna, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej i fundacji INN Warmia.
Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia, powyżej coś na kształt tajmlapsa. Ciężko robi się zdjęcia animacjom, ale przynajmniej widać, że było kolorowo ;).

Nie wiem jak wy, ja czekam na więcej.