Olsztyńskie retrospekcje – Pałac Młodzieży


 

 

1915 – Allenstein – Róg Hardenburgerstrasse (Reja) i Freiherr-v.-Steinstrasse (Emilii Plater). Na pierwszym planie ul. Reja, dalej budynek wybudowany  w 1913 roku na potrzeby prywatnej kliniki chirurgii i chorób kobiecych dr. Alfreda Lotzina. Dwukondygnacyjna budowla z wysokim przyziemiem i poddaszem użytkowym, powstał według projektu architekta Paula Lebiusa.

 

Pałac Młodzieży 1915

Pocztówka ze zbiorów Wojciecha Kujawskiego / Wydawnictwo QMK

 

Dom po prawej, na początku XX wieku był jednym z dwóch stojących tu budynków. Wykupiony przez polskie organizacje w czasie plebiscytu, stał się własnością Banku Ludowego. Jedno z mieszkań wynajmował w nim weterynaryjny radca rejencyjny dr Paul Marks – jeden z przywódców Ostdeutsche Heimatdienst.  Budynek nie przetrwał stycznia 1945 roku.

 

Fotospacer.pl Pałac Młodzieży Olsztyn

Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich grudzień 2016 r.

 

Głowny bohater tego wpisu, również boleśnie doświadczył działań wojennych. Nieodżałowani „wyzwoliciele” z Armii Czerwonej wzniecili tu zimą 1945 roku duży pożar (być może dlatego sołdat na stojącym nieopodal pomniku wdzięczności patrzy się w drugą stronę). Remont i odbudowa konieczne po odwiedzinach kolegów niejakiego Diernowa, nieco zmieniły pierwotną bryłę ( m.in podniesiono budynek i zmieniono konstrukcję dachu). Potem wnętrza zaadaptowano na internat technikum chemicznego, a w 1967 r. urządzono tu siedzibę placówki wychowawczo-edukacyjnej. Tę funkcję, pod różnymi szyldami, budynek pełni do dzisiaj. Obecny Pałac Młodzieży w 2010 roku otrzymał imię Orląt Lwowskich.